9 maj '12

Czy kształcimy bezrobotnych?

To już niemal dwa miesiące gdy nie zabierałem głosu, chyba z lenistwa, a może zniechęcony wynikami dyskusji ze studentami, a także współpracownikami – nie widzę bowiem śladu dyskursu, krytyki, …..  Czy ktoś podziela moje poglądy , a może straciliście Państwo nadzieję, że coś od naszego głosu zależy.  ACTA , areszt Timoszenko, bojkot Euro  i temu podobne akcje nie interesują  Was!? A może  przynajmniej zaniepokoi  moje środowisko rozdygotana dyskusja o sensie zdobywania  dyplomów licencjata , inżyniera i magistra w polskich szkołach wyższych?

Żniwa medialne rozpoczął  dwa tygodnie temu  prezes PZU  A. Klesyk który pisze że polskie szkoły wyższe to fabryki bezrobotnych, a on  szuka absolwenta który „jest zdolny do myślenia holistycznego i nieschematycznego, umie się uczyć i selekcjonować wiedzę, potrafi pracować w zespole lub w sieci, wie, jak zaplanować i wykonać na czas swoją pracę. Ma zdolność rozumienia innych i współczucia im, jest uczciwy i odważny, zdolny do stawiania sobie ambitnych celów i osiągania ich bez naruszania godności innych osób”. Dzisiaj do tych słów  internauta z Krakowa dodał mądry komentarz ”prezes takim osobom jest w stanie zapłacić 2500zł brutto ”? Potem  w „Gazecie Wyborczej” pojawiły się artykuły prof.  J. Stanka  z UJ gdzie czytamy ”zostaliście oszukani  najpierw przez nauczycieli a potem przez wykładowców”,  a 5-6 maja 2012r prof.E. Nawrocka napisała  w GW pamflet pt ”Na diabła nam taka edukacja”. Dodatkowo w  TVN24 mogliśmy wysłuchać mądrych uwag prezesa PAN prof. M. Kleibera i goroącej dyskusji w programie T. Lisa.  

Do licha – moja uczelnia ma wpisane w swojej misji takie kształcenie, o jakim pisze Klesyk. I zapewnie  w  ułomny sposób, ale JEDNAK stara się kształcić tak, jak pisze prezes PZU. Dzisiaj na stronie wiadomości uczelni http://www.wszib.edu.pl/aktualnosci/msg.php?id=1566 informujemy o pierwszym miejsce w rankingu portalu nk.pl , który kategoryzuje wg opinii absolwentów. A także   przyznany WSZiB  przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego tytuł „Uczelni Liderów” za kształcenie dla dzisiejszego rynku pracy Te rankingi  promują nowe myślenie w kształceniu na poziomie wyższym.

 Dlatego zdecydowaliśmy się nie występować w rankingu Rzeczpospolitej/Perspektyw  który promuje dzisiejszy styl tego szkolnictwa . Podzielam poglądy A.Klesyka, E.Nawrockiej czy J.Stanka .

Ale ja nie poprzestaję na krytyce i jak tysiące pracowników uczelni wyższych w naszym kraju DZIAŁAM.